Šumavou kolem největšího jezera k nejvyššímu hradu

Hledáte-li ideální krajinu, kde se snoubí kopce, lesy, voda a k tomu tu najdete i zajímavé památky, potom se vydejte na Lipensko. Ačkoliv Lipno patří mezi umělé nádrže, jeho dnešní podoba a zasazení do okolní krajiny vytváří spíše dojem přirozeného jezera.

Frymburk z pravého břehu Lipna

Frymburk z pravého břehu Lipna | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Ono tomu koneckonců tak v dávné minulosti i bylo – oblast Horní Vltavy byla v době třetihorní jezerem, a teprve když mezi Čertovou stěnou ahorouLuč prolomily přívaly vody zvětralou přírodní hráz, dávné jezero zaniklo.

K prozkoumání obou břehů Lipna i okolních kopců je ideální kolo. Vydejte se s námi na jednodenní vyjížďku, kdy dvakrát přeplujeme tuto největší přehradu na přívozu a vyšplháme k nejvyššímu hradu České republiky.

Malebný Frymburk

Jako výchozí a zároveň i cílový bod naší kruhové trasy můžeme zvolit malebné městečko Frymburk ležící na samém břehu Lipenské přehrady. Dnešní městys založili ve 13. století Rožmberkové při obchodní stezce z Rakouska do Čech.

Přes Vltavu se tu kdysi klenul most spojující Frymburk s Frýdavou, po napuštění lipenské přehrady most zmizel a zceléhoměstečka zbylo jen náměstí. Přesto zde nalezneme ještě řadu zajímavýchpamátek– například gotický kostel sv. Bartoloměje, pranýř se zvonkem z roku 1651, morový sloup z roku 1735 nebo čtvercovou kašnu s pětilistou růží z roku 1676.

Frymburkem prochází značená cyklostezka č. 33, tzv. „Lipenská Magistrála“, která odNovéPece přechází v Šumavskou silniční cyklotrasu „Christiana Battaglii“ vedoucí Národním parkem Šumava a spojující Železnou Rudu na severozápadě s Novou Pecí na jihovýchodě.

Na „naši“ cyklotrasu se můžeme napojit například u přístaviště přívozu hned pod kostelem. Tady také výlet ukončíme, a tak můžeme poblíž zaparkovat auto.

Pohled na Frymburk

Sklářská huť, leknínový rybník a vápencové lomy

Vyrazíme proti proudu Vltavy a po pěkné vyasfaltované stezce pojedeme podél frymburského nábřeží, mineme přístaviště parníků a za hotelem Frymburk se zanoříme do lesa. Na konci zátoky u Vřesné opustíme les i rovinatý úsek – odtud nás čeká příjemně zvlněná otevřená krajina s výhledy na pohraniční hřeben.

Po cyklostezkách nebo vedlejších silnicích projedeme osadami Posudov, Hrdoňov a Kovářov, až přijedeme k hlavní silnici u Milné. Nemusíte se ale lekat silného provozu, sotva po 300 metrech totiž tuto lipenskou autostrádu zase opustíme.

Když už jsme v Milné, můžeme zde navštívit sklářskou huť rodinného typu, která byla založena v roce 1999 a navazuje na tradiční výrobu zdejších sklářů. Můžete tu obdivovatprácimistra skláře nebo si vyfouknout vlastní výrobek či zakoupit ručně vyrobené vázy, mísy, různé dekorace apod.

Z Milné vystoupáme na Liščí vrch, odkud po příjemné lesní cestě sjedeme k Pláničskému rybníku. Tento lesní rybník tvoří rezervaci s výskytem kriticky ohroženého stulíku malého a leknínu bělostného.

Další rezervace se nachází jen pár kilometrů odtud – cyklotrasa  nás zavede k Muckovským vápencovým lomům, které jsou unikátní ukázkou podzemní těžby vápence. Vytěžené prostory tu tvoří impozantní a mimořádně působivé scenérie. Hned uhranicrezervace najdeme malý přístřešek se stolkem, kde můžeme zaparkovat kola a vydat se na průzkum lomů.

Pohled na Lipno a Smrčinu z Vítkova kamenePohled na Lipno a Smrčinu z Vítkova kamene

Prvním parníkem na druhý břeh

Nyní nás čeká mírný sjezd do Černé v Pošumaví, odkud pokračujeme po trase 1022 do Dolní Vltavice.

Obec Černá v Pošumaví, ležící na břehu Lipenské přehrady, je svou polohou jakýmsi středem celé lipenské oblasti. Vedle Frymburka je to další přirozený začátek i konec popisované trasy.Výhodouje navíc nedaleká železniční stanice se spojením do Českého Krumlova nebo Volar.

Jelikož se blížíme polovině ujeté trasy, je čas hledatmístok obědu. Dobrou alternativu představuje právě přístav v Dolní Vltavici – najdeme tu několik restaurací a čekání na přívoz si můžeme zkrátit ukávy, nebo pokud máme s sebou děti, tak na novém místním hřišti.

Cyklistické zastavení u Černé
Cyklistické zastavení u Černé

Přívoz v Dolní Vltavici jezdí v létě každou celou hodinu. Desetiminutová plavba přes Lipno nepostrádá svoji romantiku, přestože se cyklisté musejí na malý prám naskládat i s auty. Jakmile se ocitneme na druhém břehu Lipna, jako by na nás dýchla jiná atmosféra. Kdysi nepřístupný pravý břeh jezera si i po téměř dvaceti letech uchoval ráz neporušenosti a klidu.

Panorama z Vítkova kamene

Na nejvyšší hrad Česka

Na rozcestí u Kyselova se dáme doleva a pokračujeme po proudu Lipna směrem na Frýdavu. Po přejetí Rakovské zátoky se na rozcestí můžeme vydat směrem na Svatý Tomáš. Kratší a snazší alternativou je pokračovat po tzv. „pravobřežce“ do Frýdavy na přívoz.

Náročnější trasa nás vyvede o dobrých 300 výškových metrů nad hladinu Lipna, do obce Svatý Tomáš. Zřícenina gotického hradu Vítkův Kámen se tyčí vysoko nad obcí i okolní krajinou ve výšce 1053 m n. m. Tato výška jej činí nejvýše položeným hradem v Čechách.

Vítkův Kámen založil v polovině 13. století rod Vítkovců jako pohraniční pevnost. Bylo zde také správní středisko nových vesnic zakládaných z obou stran hranice. Po druhé světové válce, kdy oblast nebyla veřejnosti přístupná, sloužil hrad pohraniční stráži.

Kostel ve Svatém Tomáši a hrad Vítkův kámen
Kostel ve Svatém Tomáši

Za hezkého počasí bychom si rozhodně neměli nechat ujít výstup na hradní věž, ze které se otevírá jeden z nejhezčích pohledů na lipenskou přehradu. Pokud se potřebujeme posilnit, i tady najdeme zázemí v podobě stánků či kvalitní restaurace ahorskéhohotelu umístěného v nově zrekonstruované bývalé schwarzenberské Lesovně z roku 1872.

Věž hradu Vítkův kámen

Pět kilometrů dlouhý sjezd na přívoz Frýdava po Tomášské cestě bude zaslouženou odměnou za celodenní námahu.

 

Délka trasy: 32 km
Charakter trasy: cca 90% asfalt, zbytek kvalitní lesní cesty. Vhodné pro trekkingové kolo i pro výlet s dětmi na přívěsném vozíku. V případě vynechání výjezdu na Svatý Tomáš není trasa příliš náročná svým výškovým profilem.

Přívozy
Jízdní řád a ceník přívozu Horní Vltavice – Kyselov
www.cyklotrasy-sumava.cz/jizdni-rad.htm

Jízdní řád a ceník přívozu Frymburk – Frýdava
www.volny.cz/prevozfrymburk

V případě chladného nebo deštivého dne můžete navštívit nově otevřený Aquapark ve Frymburku – více na www.hotelfrymburk.cz

Zdroj:iDNES.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice výlety a jeho autorem je Zdeněk. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář