Vydejte se na Onen svět

V Česku není mnoho míst, které by pro svůj název vyvolaly mrazení v zádech, ale ve skutečnosti byly pohlazením po duši. Onen svět k nim však patří. Je raritou Středního Povltaví, lehce zvlněné krajiny, jíž se proplétá Vltava. Všude, kam jen oko dohlédne, se rozprostírá příroda, kde si návštěvníci vychutnávají klid. Necelých dvacet kilometrů na severozápad od Milevska, nedaleko vodní nádrže Orlík, se nad obcí Lašovice vypíná kopec Hrby. Tento rozložitý 627 metrů vysoký zalesněný vrch je nejvyšší v blízkém okolí.

Na jeho jihozápadním hřebenu byla v roce 1940 postavena Klubem českých turistů v nadmořské výšce zhruba 590 metrů turistická chata Onen svět. Vedle ní pak místní nadšenci postavili na jaře roku 2001 15 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu.

Nemějme však zbytečné obavy, Onen svět není místo, ze kterého již není návratu, ale místo s hezkým výhledem na malebnou krajinu.

Autem tam lze dojet z obce Lašovice po přibližně kilometr dlouhé úzké asfaltce. Nejbližší železniční zastávka odtud leží asi dvacet kilometrů.

Když vystoupíme po 47 schodech na vyhlídkovou plošinu věže, uvidíme na jihu Písecké vrchy, za nimi chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín a ještě dále za dobré viditelnosti horu Kleť s rozhlednou a televizním vysílačem.

Vpravo od Kletě pak můžeme za dobré dohlednosti spatřit téměř celou Šumavu, která se táhne od jihu směrem na jihozápad, kde se dají mimo jiné rozeznat především kopce Chlum, Libín s rozhlednou, Bobík, Boubín, Přilba, Poledník s rozhlednou, Ždánidla, Plesná, nejvyšší Javor, Jezerní hora a Ostrý.

Na jihozápadě je také kousek odtud vidět zámek Orlík a malá část okolní vodní nádrže. Na západě vystupuje v Brdech kopec Třemšín s věží a vpravo od něj se vypíná další brdský kopec, Praha, s věží meteorologického radaru, na severozápadě spatříme nedaleký vrch Maková hora s poutním kostelem a za ním opět hřebeny Brd, které se táhnou až k severu.

Těsně vlevo od vrcholu kopce Hrby, který nám překrývá severovýchodní směr, uvidíme v pozadí Veselý vrch s rozhlednou. Na východě spatříme nejvyšší vrcholek Čertovy hrbatiny Javorovou skálu s vojenskou věží a kousek před ní vpravo kopec Kozlov s telekomunikační věží a několik dalších vrchů v této oblasti.

V turistické chatě Onen svět, kde je posezení i venku, je pak možno v klidu se najíst a napít a také ubytovat.

Kdybychom se odtud vydali malebnou krajinou směrem na východ do nedalekých Petrovic a dále pak pokračovali přes Vilasovu Lhotu směrem na obec Bratřejov, mohli bychom se ještě podívat na Husovu kazatelnu. Přibližně kilometr za Vilasovou Lhotou odbočuje v lese vlevo ze silnice modrá značka, která nás tam zhruba po třech stech metrů zavede.

Husova kazatelna je 2,7 metru vysoký viklan s hlubokou skalní mísou. Má to být prý největší viklan v ČR. V nejbližším okolí jsou také další balvany neobvyklých tvarů s názvy jako např. Pecen chleba, Zkamenělá žába, Stodola a další. Celé toto území o rozloze devíti hektarů bylo v roce 1977 vyhlášeno přírodní památkou.

Rozhledna na Onom světě je přístupná od 1. května až do 30. září od 11 do 22 hodin.

Zdroj: Vydejte se na Onen svět – iDNES.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice výlety se štítky a jeho autorem je Zdeněk. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář