Další nouzové nocoviště se otevírá u Plešného jezera

25. srpna 2010

O nouzová nocoviště v srdci Šumavy je stále větší zájem. Loni v nich přespalo na 700 turistů. Podle strážců národního parku je využívají k bivakování i v zimě, kdy teplota klesá pod minus 15 stupňů. Zájemci mohou nyní nově přespat ve volné přírodě poblíž Plešného jezera.

Na Šumavě už je sedm nouzových nocovišť pro legální přespání ve volné přírodě | foto: archiv MF DNES, MF DNES

Celkem je nyní na Šumavě k dispozici sedm nouzových nocovišť. To nejnovější se otevřelo před několika dny v jižní části parku, 1,7 kilometru od Plešného jezera v těsné blízkosti zeleně značené turistické stezky Jezerní.

PRAVIDLA PRO NOUZOVÁ NOCOVIŠTĚ

  • Jsou určena především pro pěší turisty s batohy.
  • Místa k přespání mohou zájemci využít vždy jen na jednu noc.
  • Turisté zde nesmí rozdělávat oheň, odpadky si musí odnést.
  • Nutností je dodržování klidu. Provoz nocovišť je celoroční, vždy od 18 do 9 hodin ráno.

Nocovišť už je na Šumavě sedm: K Hůrce u Prášil, Poledníku, Modravě, Bučině, Strážnému a Novému Údolí nyní přibyl ještě Jezerní u Plešného jezera.

Turisté mohou z tohoto místa navštívit například zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.

„Cílem projektu nouzových nocovišť, o jejichž využití je velký zájem, je lepší dostupnost legálního nocování v blízkosti páteřní hřebenové turistické trasy v NP Šumava. Tato červeně značená turistická trasa napříč Šumavou vede mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou a je dlouhá 103 kilometrů,“ řekl ředitel národního parku František Krejčí.

Nové nocoviště Pod Plešným jezerem má rozlohu 15 krát 15 metrů a je vymezeno jednoduchým dřevěným ohrazením. Prostor je doplněn turistickým sezením i mobilními toaletami.

Dodržování pravidel pro nouzové nocování každý den kontrolují strážci národního parku Šumava.

„Každou sezonu využije nouzová nocoviště k přespání stále více turistů, přičemž nejnavštěvovanější lokalitou je Poledník,“ sdělil strážce národního parku Petr Šrail. I přes velký zájem o bivakování ve volné přírodě nemuseli strážci řešit žádná závažná porušení provozního řádu. Jen pár nedostatků vyřešili na místě domluvou

Do vybudování nového nocoviště investoval národní park podle mluvčí Jany Zvettlerové zhruba 100 tisíc korun. Další investicí bude dlouhodobý pronájem a servis mobilních toalet ve výši 60 až 70 tisíc korun ročně.

Může se hodit:

http://www.npsumava.cz/gallery/13/4160-nouzova_nocoviste_2011.pdf

http://www.npsumava.cz/cz/1336/sekce/nouzova-nocoviste/

Zdroj: iDNES.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice výlety a jeho autorem je Zdeněk. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář